Język mniejszości narodowej
CZĘŚĆ USTNA
Do języków mniejszości narodowej, jakie można zdawać na egzaminie maturalnym, zalicza się:
- język białoruski
- język litewski
- język ukraiński
Egzamin maturalny z języka mniejszości narodowej w części ustnej bada umiejętność tworzenia wypowiedzi na ustalony temat, często natchnieniem do rozmowy jest tekst kultury. Egzamin trwa ok. 30 minut i składa się z następujących części:
- przygotowania – uczeń losuje tekst kultury i odnoszące się do niego zadanie, na przygotowanie się do
- wypowiedzi ma 15 minut
- wypowiedzi monologowej – przez 10 minut wygłasza swoją wypowiedź na dany wątek
- rozmowy zdającego z komisją – rozmowa dotyczy tylko i wyłącznie wylosowanego tematu i zazwyczaj trwa ok. 5 minut
CZĘŚĆ PISEMNA
poziom podstawowy
Egzamin maturalny z języka mniejszości narodowej w części pisemnej na poziomie podstawowym weryfikuje umiejętność wykonywania na różnego typu tekście działań dowodzących jego rozumienia, jest to tzw. część testowa. W części pisemnej zdający musi także napisać wypracowanie związane z umieszczonym w arkuszu tekstem literackim. Tak więc pisemny egzamin maturalny z języka mniejszości narodowej składa się z dwóch części:
testu oraz napisania własnego tekstu. Na rozwiązanie zadań maturzysta ma 170 minut i sam decyduje o rozłożeniu w czasie pracy nad testem oraz wypracowaniem.
Poziom rozszerzony
Podczas egzaminu na poziomie rozszerzonym zdający otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny, który zawiera 2 tematy, zapoznaje się z nimi i wybiera jeden, na który będzie pisał swoją pisemną wypowiedź. Zazwyczaj jest tak, że uczeń ma do wyboru jeden tekst lub dwa teksty, które ma porównać. Na rozwiązanie zadań z arkusza zdający ma 180 minut.