Wszystko na temat arkuszy maturalnych
Każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości oprócz przyswojenia materiału do matury musi także zapoznać się z arkuszem maturalnym. Często jest tak, że po rozdaniu arkuszy maturzysta nie spogląda na pierwszą stronę, tylko od razu zabiera się za rozwiązywanie zadań. Z pewnością w grę wchodzi stres i panika, że nie zdąży się wykonać wszystkich zadań…
Właśnie po to jest pierwsza strona arkusza, która dokładnie, punkt po punkcie, mówi zdającym, co po kolei powinni zrobić. Przede wszystkim sprawdzamy liczbę i czytelność stron. Poza tym na arkuszu są pewne miejsca, które należy wypełnić wpisując swój PESEL, kod szkoły, a także kod ucznia. Na wykonanie tych formalnych czynności uczeń ma 15 min. Jest to wystarczająco dużo czasu, aby wszystko powoli, prawidłowo wypełnić. Dopiero potem sprawdzamy ile mamy czasu i jak właściwie rozdzielić zadania, aby ze wszystkim zdążyć (w arkuszu z matematyki zadania podzielone są na 3 grupy, najpierw są zadania zamknięte, potem otwarte, a na końcu są zadania otwarte rozbudowane). Karty odpowiedzi są na oddzielnej kartce, dzięki czemu zdając nie musi wertować arkusza w tę i z powrotem, aby zaznaczyć prawidłową odpowiedź.
Podczas wypełniania pierwszej strony arkusza możemy zadań pytanie komisji, aby pomogła nam wypełnić arkusz, ale po wyznaczonym czasie nie możemy już o nic pytać, chyba, że wypisał nam się długopis lub musimy wyjść do łazienki.
Jeśli przygotowując się do matury uczymy się rozwiązując stare arkusze maturalne, warto się im bliżej przyjrzeć i oswoić się z ich wyglądem i poszczególnymi miejscami, jakie później będziemy musieli wypełnić.