Dokumenty, o jakich należy pamiętać składając papiery na studia
Studenci starający się o przyjęcie na kierunek w wybranej przez siebie uczelni powinni wiedzieć, jakie dokładnie dokumenty muszą złożyć, by móc przystąpić do rekrutacji. Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami, niemniej jednak niektóre dokumenty to standard. O jakich ważnych „papierkach” mowa?
1. Świadectwo dojrzałości
Dokument ten potrzebny jest do tego, aby zweryfikować, czy kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia ukończył szkołę średnią. Niektóre uczelnie tego nie wymagają, bardziej interesują je wyniki z matur, ale o tym za chwilę.
2. Świadectwo maturalne
Czyli konkrety. Za jaki przedmiot maturalny ile procent punktów otrzymał kandydat. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów, ponieważ to właśnie dzięki niemu odbywa się rekrutacja. Procenty przeliczne są na punkty, które weryfikują listę osób przyjętych na studia.
3. Podanie o przyjęcie na studia
Na podaniu znajdują się wszystkie istotne informacje nie tylko na temat studenta, ale przede wszystkim na temat tego, jaki konkretnie kierunek i specjalizację wybrał.
4. Dowód wpłacenia opłaty za wybraną liczbę kierunków studiów
Wszystkie kwestie finansowe muszą zostać uregulowane, aby w ogóle doszło do rekrutacji. Za każdy wybrany kierunek pobierana jest opłata. Zwykle jej wysokość waha się w przedziale od 60 do 80 zł.
5. Podanie o wydanie legitymacji studenckiej
Kandydat przyjęty na studia ma od razu wyrabianą legitymację, którą odbiera w dziekanacie kilka dni po rozpoczęciu roku akademickiego, by móc jak najszybciej skorzystać ze zniżek studenckich, wypożyczyć książkę w bibliotece itp.
6. Kopia dowodu osobistego
Dowód potwierdza naszą tożsamość, dlatego jest niezbędnym dokumentem, jaki należy złożyć w każdej uczelni podczas rekrutacji.
7. Wybrana liczba fotografii
Fotografia musi być wykonana z uwzględnieniem wymagań uczelni. Liczy się więc jej kolor, wymiary oraz odpowiednia liczba.
Wszystkie kopie dokumentów powinny być zgodne z oryginałem. Najlepiej jeśli będą posiadały pieczątkę od notariusza. Wówczas każdy przyjmie je bez wahania. Jeśli podróż do miasta akademickiego jest bardzo długa, lepiej zabrać ze sobą oryginały, w razie gdyby osoba przyjmująca dokumenty miała zastrzeżenia i chciała na miejscu sprawdzić zgodność dokumentów z ich oryginałami.