Historia sztuki
Od roku 2015 egzamin maturalny z historii sztuki będzie zdawany wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzamin ten będzie trwał 3 godziny, zawierał ok. 20 zadań i podobnie jak pozostałe przedmioty dodatkowe, egzamin z historii sztuki będzie miał formę pisemną. Do egzaminu z historii sztuki będzie mógł przystąpić każdy absolwent, bez względu na typ szkoły oraz przedmiotów, których uczył się w zakresie rozszerzonym.
Zadania zamieszczone w arkuszu egzaminacyjnym mają przede wszystkim sprawdzić:
- umiejętność odbioru dzieł sztuki oraz poziom wiedzy maturzystów o tych dziełach
- umiejętność analizy i interpretacji dzieł i tekstów na temat sztuki
- umiejętność tworzenia wypowiedzi na temat sztuki
Arkusz maturalny z przedmiotu historia sztuki, będzie składał się z 3 następujących części:
I część będzie zawierała pytania otwarte i zamknięte z uwzględnieniem materiałów źródłowych (obrazy, rysunki, rzeźby itp.) Pytania egzaminacyjne sprawdzą znajomość epok, stylów i kierunków, chronologii dziejów sztuki, wybitnych twórców i ich dzieł itd.
II część będzie polegała na wykonaniu opisów i analiz, w tym porównawczych, dzieł oraz ich elementów z różnych dziedzin sztuki. Ta część egzaminu będzie zawierała zadania otwarte.
III część to pisanie wypracowania na jeden z dwóch tematów, które mogą być powiązane z wcześniej występującymi dziełami. Podczas pisania, maturzysta powinien wykazać się znajomością sztuki wyznaczonych epok, w tym m. in. umiejętnością opisu i analizy dzieł dorobku artystów oraz zjawisk artystycznych. Poszczególne tematy umożliwią uczniowi konstruowanie swobodnej wypowiedzi, w której będzie mógł zawrzeć własne poglądy i refleksje.