Sposoby na poprawę pamięci
Każdy z nas chciałby cieszyć się doskonałą pamięcią przez długie lata. Jak dbać o sprawność naszego umysłu, aby móc zapamiętywać wiele różnych informacji?
Nauka języków obcych
Osoby uczące się innego języka zyskują nie tylko nową umiejętność, ale także doskonale ćwiczą umysł. Porozumiewanie się w innym języku wymaga zapamiętywania nowych słów oraz struktur gramatycznych, co bardzo pozytywnie wpływa na naszą pamięć.
Czytanie książek
Czytanie to również doskonałe ćwiczenie umysłu. Czytać można nie tylko książki, ale również artykuły w prasie, literaturę faktu, eseje i wszystko to, co Cię interesuje. W ćwiczeniu pamięci pomaga również przypominanie tego, co czytało się wcześniej.
Rozwiązywanie łamigłówek
Wszelkie rodzaju krzyżówki, rebusy, sudoku oraz inne łamigłówki są znakomitym ćwiczeniem na poprawę pamięci. Takie codziennie rozrywki pomagają zachować bystrość umysłu przez długie lata oraz obniżyć ryzyko Alzheimera w późniejszych latach życia.
Ćwiczenia umysłowe
Ćwiczenia stymulujące mózg nie tylko poprawiają pamięć, ale również pomagają w koncentracji. Dużą rolę odgrywa tutaj koordynacja oka z ręką. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest więc żonglowanie.
Stosowanie mnemotechnik
Dzięki stosowaniu różnych mnemotechnik, nasz mózg łatwiej i na dłużej zapamiętuje różne informacje. Takie techniki polegają na skojarzeniach różnych zwrotów, słówek, regułek z innymi – już znanymi. Jeśli mamy na przykład do zapamiętania „Jan Kwiatkowski”, to możemy wyobrazić sobie małego Jasia, który trzyma kwiatek.